Bilgi Bankası

CPanel için güvenlik önemleri

ConfigServer Security & Firewall  

Temel güvenlik ayarları yapılandırmasını sağlar. Güvenlik önlemleri tavsiyelerinde bulunur. Hatalı şifre girişlerinde IP adresini bloklar. 

Comodo Waf ModSecurity  

Ücretsiz olarak ModSecurity kuralları sağlar. Web siteleri üzerinde çalışan PHP kodlamalarında güvenlik riski olan işlemlerde 403 hatası verdirerek işlemin çalışmasını engeller. WordPress gibi hazır scriptlerde şifre saldırılarını engeller. 

CloudLinux Standard Subscription  

En önemli eklentidir. Sunucu üzerinde Hosting hesaplarını birbirinden tamamen ayrı çalışmasını sağlayan bir ortam hazırlar. Böylece bir web sitesi hacklenir ise diğer web sitelerine ulaşmasını engeller. Sunucuya ve diğer sitelerin zarar görmemesi için kullanılır. (Not: Site hacklenmesini engellemez.) 

ConfigServer eXploit Scanner  

Gerçek zamanlı olarak web alanlarını tarar ve virüs atıldığında ilgili dosyayı karantinaya alır. FTP den atılan virüslerde anında karantinaya alır. Web sitesi üzerinden atılan virüslerde ise günlük tarama sırasında virüs algılar ise engeller. Normalde web sitesi üzerinden de virüs atılır atılmaz engellemesi gerekiyor ama bu fonksiyon düzgün çalışmamaktadır. Günlük Cron ile tarama işlemi sırasında virüsü engellemektedir. 

Litespeed Web Server  

Bu lisans normalde direk olarak güvenliği artırmıyor ancak Cloudlinux ile birlikte güzel çalışan bir web servisi. Apache web servisinde tolere ettiği bazı Chmod ve .htaccess den kaynaklanan açıklarda yararı olur. Örneğin bir dosya chmod 777 iken Apache web servisinde çalışabilir. Ancak Litespeed web servisinde chmod 777 bir klasör güvenlik nedeni ile çalıştırılmaz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu